”Bursa pentru Educație Vocațională” – prelungire termen de evaluare

Educație Vocațională

Termenul pentru desemnarea câștigătorilor celor trei premii ale concursului ”Bursa pentru Educație Vocațională” se prelungește până la 1 martie

Peste 250 de proiecte au fost înscrise la Concursul ”Bursa pentru Educație Vocațională”. Acesta a fost organizat de Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României.

Am primit un număr foarte mare de lucrări, de o calitate foarte bună. Ne dorim să oferim o șansă fiecăruia dintre tinerii care și-au înscris proiectele. Aceste lucruri ne-au determinat să prelungim perioada de evaluare a eseurilor până la data de 1 martie.

De asemenea, domnul profesor Dan Voiculescu, fodatorul FDVDR, își dorește să citească personal fiecare lucrare în parte, din dorința de a se apropia de tânăra generație, de a-i descoperi idealurile, fiind încrezător în capacitatea tinerilor de schimbare și inovare.

Astfel, câștigătorii celor trei burse în valoare de câte 10.000 de lei fiecare vor fi anunțați pe 1 martie.

În această perioadă, eseurile vor fi analizate, de asemenea, de către membrii comisiei de evaluare. Aceasta este formată din specialiști ai celor trei domenii despre care au fost invitați să scrie tinerii: economic, politic și civic.

La concurs au participat elevi și studenți din întreaga țară, dar și elevi și studenți români din diaspora. Vârsta acestora fiind cuprinsă între 18 și 25 de ani.

Aceștia au fot invitați să redacteze un eseu despre unul din cele trei domenii, astfel:

Cei care au dorit să se înscrie la acest concurs cu un eseu despre domeniul politic, au trebuit să facă o analiză comparativă a celor trei doctrine: liberalismul, social-democrația și umanismul.

Cei interesați de domeniul economic au avut de redactat un eseu despre cum cred ei că se poate consolida clasa de mijloc din România.

Iar cei interesați de domeniul civic au trebuit să demonstreze că sunt niște tineri cu inițiativă și spirit civic și pot propune soluții despre modul în care poate fi eliminată prăpastia dintre generații.

Conceput sub forma unui concurs, acest proiect își propune să încurajeze tânăra generație să se implice în dezvoltarea societății în care trăim. Tinerii trebuie să conștientizeze rolul activ pe care îl pot avea în societate. Trebuie să își facă cunoscute idealurile, reușind astfel să dezvolte prin ei înșiși România de mâine.

Peste 250 de proiecte înscrise la Concursul Bursa pentru Educație Vocațională

”Știrile dimineții”, Antena 3 – Bursa pentru Educație Vocațională