Târgul educaţiei

În perioada 21-23 martie 2008, Fundaţia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României va participa la Târgul Educaţiei 2008, pentru a-şi prezenta oferta de programe educaţionale.

De mâine, 21 martie 2008 şi până duminică, 23 martie 2008, Fundaţia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României va fi prezentă în cadrul Târgului Educaţiei, la standul 49, alături de alţi peste 70 de expozanţi, printre care facultăţi, edituri, asociaţii studenţeşti şi institute culturale din Bucureşti. Programele educaţionale sunt oferite de fundaţie prin intermediul Clubului de Excelenţă Dan Voiculescu, în domenii precum muzică, pictură, teatru şi informatică. Beneficiarii acestui sistem integrat de programe de dezvoltare afterschool sunt copiii şi tinerii, care în urma unor preselecţii organizate de specialişti în domeniile respective, în funcţie de aptitudini şi talentul fiecărui copil în parte, sunt îndrumati în cadrul celor patru departamente.

Pentru cei mai talentaţi copii şi tineri există posibilitatea de a beneficia de un program de burse oferite individual, în funcţie de necesităţile fiecăruia.. Acest program a demarat şi în acest an pentru o parte dintre cei care au aplicat şi va continua, în funcţie de aptitudinile şi talentul celor care necesită sprijin şi promovare.

Pentru o mai bună vizibilitate, în prima zi a târgului, Fundaţia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, va realiza o scurtă prezentare în holul central al Facultăţii de Drept, la orele 15.00. La eveniment vor fi prezenţi reprezentanţii fundaţiei, actorul Ovidiu Cuncea, profesorul Departamentului de arte vizuale din cadru Clubului de Excelenţă, dar şi tineri care beneficiază de aceste programe. În plus, pe toată durata târgului, Clubul de Excelenţă va organiza la standul fundaţiei o mini expoziţie cu lucrările realizate de către copiii din cadrul Departamentului de Pictură al clubului.

În calitate de partener al evenimentului, recomandăm tuturor celor interesaţi dezbaterile, conferinţele, prezentările, şi micile momente artistice organizate la standuri sau în holul central al Facultăţii de Drept, după caz.