Tabără de craţie în Grecia

Vineri 14 septembrie 2007 au sosit cei 20 de copii talentaţi ai „Clubului de Excelenţă Dan Voiculescu” din „Tabăra de Creaţie – momunente de Civilizaţie Europeană”.

Tabăra s-a desfăşurat în perioada 9-14 septembrie 2007 în Grecia şi a avut ca scop vizitarea unor situri arheologice şi a unor monumente de civilizaţie europeană, de către 20 de copii talentaţi în domeniul picturii, desenului şi fotografiei care fac parte din Clubul de Excelenţă „Dan Voiculescu”.

În cadrul acestei tabere cei 20 de copii talentaţi au vizitat Kalamkaca, Marea Meteoră, Atelierul de Icoane de la Zimbros, Termopile, Atena, Acropolele, Partenonul, Oracolul din Delphy, Nei Pori, Mănăstirea Paraschevi şi Mănăstirea Sfântul Dimitrie din Salonic.

După vizitarea acestor obiective turistice cei 20 de copii şi-au petrecut o după – amiază în care au desenat şi au pictat în parcul din centrul Atenei.

Programul va fi concretizat într-o expoziţie de lucrări de artă şi un site cu lucrările cele mai reuşite ale Clubului de Excelenţă „Dan Voiculescu”.