Ștefan Tomici a dat șah mat … la Parlament

Marți, 12 octombrie 2010, la Clubul Parlamentarilor “Ion Rațiu” din Camera Deputaților, dublul campion naţional la șah la 12 ani, Ștefan Tomici a susținut un simultan de șah, cu competitori din rândul parlamentarilor români. Rezultatul final a fost categoric în favoarea tânărului, membru al Clubului de Excelență al fundației Dan Voiculescu, care a câștigat toate cele zece partide disputate. Simultanul a reprezentat pentru multiplul medaliat al turneelor de șah o recunoaștere a calităților și performanțelor pe care le-a obținut până în prezent, o ocazie de a se face cunoscut în rândul celor care îndrăgesc acest sport, dar și un antrenament înaintea Campionatului mondial individual de şah pentru juniori, la care va participa în luna octombrie.

Mai mulți deputați și senatori au acceptat invitația Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României de a participa la simultanul de șah susținut de Ștefan Tomici. Printre aceștia, s-au aflat senatorul Ioan Ghișe, deputatul Claudiu Țagă și deputatul Dorel Covaci. Simultanul a durat aproximativ două ore, la finalul cărora, deputații și senatorii și-au recunoscut înfrângerea și l-au felicitat pe micul geniu al șahului.
La eveniment a mai fost prezent profesorul Milu Romeo Sorin, maestru internațional și multiplu campion la șah, cel care-l pregătește pe Ștefan Tomici și directorul Clubului Central de Șah București, Constantin Bălută, la care este legitimat și tânărul jucător.

Ștefan Tomici este unul dintre tinerii cu vocație, care beneficiază de susținerea Fundației Dan Voiculescu pentru dezvoltarea talentului și obținerea de performanțe în domeniul în care excelează.
Ștefan joacă şah de performanţă de la vârsta de 6 ani, iar de atunci până acum a obţinut 22 de cupe şi 40 de medalii. Prima medalie de aur a câştigat-o la 10 ani, după care rezultatele nu au mai încetat să apară. A reprezentat România la numeroase competiţii naționale și internaţionale. La 12 ani, Ştefan Tomici a devenit campionul naţional la şah practic şi la dezlegări fiind, de asemenea, medaliat cu bronz la şah rapid.
Pe 19 octombrie, tanarul de 13 ani va pleca la Campionatul mondial individual de şah pentru juniori, în Grecia.
Pentru talentul și performanțele sale, Ștefan este membru al Clubului de Excelență al Fundației Dan Voiculescu, iar în această calitate beneficiază de sprijin pentru pregătirea și participarea la compețiile naționale și internaționale.

Fotografii de la eveniment – Fotograf: Alexandru Ionescu