SĂPTĂMÂNA FINANCIARĂ: Gala Teatrului Tânăr

Articol publicat în Săptămâna Financiară pe 30 aprilie 2010

Au urcat pe scenă mai emoţionaţi ca niciodată. Au impresionat juriul, dar şi publicul care a asistat cu nesaţ la spectacolul tinereţii lor. 18 trupe de tineri actori s-au luptat pentru marele premiu al Galei Teatrului Tânăr – 100.000 de dolari.
Săptămâna trecută, miercuri şi joi, Sala mică a Teatrului Not­tara a fost neîncă­pă­toa­re pentru iubitorii de teatru veniţi să susţină viitorii artişti ai României, în concursul Gala Tea­tru­lui Tânăr.
„Suntem aici pentru a fi văzuţi şi pentru a ajunge să jucăm şi în Bucureşti. În primul şi în primul rând, ne interesează să jucăm, pentru că în acest moment nu jucăm nicăieri. Lumea nu este foarte des­chisă. Este trist şi chinuitor pentru noi să vrem să jucăm şi să nu avem unde”, spune Sorana Huidan, din Trupa Independentă.
Ana Pepine, de la Trupa Passe-Partout Dan Puric, speră să reu­şeas­că să iasă în străinătate cu spectaco­lul lor. „Pentru noi, ca teatru in­de­pendent, este destul de greu să reu­şim să ne promovăm singuri, având în vedere faptul că tot ceea ce fa­cem, facem singuri. Important este că am jucat aici, în cadrul festivalului, nu ştim care va fi rezulta­tul, dar contează că ne-am prezentat show-ul într-un alt spaţiu, într-un alt context”, a adăugat actriţa.
La rândul său, Marius Miron, ac­tor în trupa Montage, a fost impresionat de calitatea juriului: „Este o competiţie şi asta e important. Ju­riul să ne vadă. Sunt foarte importanţi oamenii din juriu. Am văzut la acest spectacol directori de teatru, actori consacraţi şi critici”.
Trupa câştigătoare a concursului Gala Teatrului Tânăr va fi de­sem­nată de juriul evenimentului, format din mari personalităţi ale scenei româneşti: artiştii Maia Mor­genstern, Rodica Mandache, George Mihăiţă, Virgil Ogăşanu şi Mircea Dia­conu, regizorul Radu Afrim şi criticul de teatru Ion Cocora.
Gala Teatrului Tânăr este un eveniment creat de Fundaţia Dan Voi­culescu pentru Dezvoltarea Ro­mâ­niei, cu un premiu care deschi­de porţile Europei pentru tinerii ac­tori. Premiul de 100.000 de dolari va consta în finanţarea participării piesei câştigătoare la festivaluri in­ternaţionale de teatru.
Evenimentul de premiere va a­vea loc pe 6 mai, la Teatrul Odeon. Pe scenă vor urca nume marcante ale teatrului românesc, alături de soliştii baletului Teatrului Balşoi din Moscova. Vor fi invitaţi la acest spectacol reprezentanţi la nivel înalt ai vieţii culturale româneşti, actori, regizori, scenarişti, produ­că­tori, personalităţi marcante ale României.

Prof. univ. DAN VOICULESCU:
„O spun din ce în ce mai des în ultima vreme, pentru că asta simt. Societatea românească se degradează sub raport uman. Agresivitatea, răutatea şi non-valoarea devin mainstream, devin regula jocului public. Iar eu, unul – fără a-mi asuma un rol de instanţă morală, ci doar opinii oneste -, am dreptul să rezist. Şi să încurajez alternativa: valoa­rea, cultura, tinereţea articulată. Adică tot ceea ce ne poate aduce speranţa unei renaşteri morale şi intelectuale. Aşa s-a născut Gala Teatrului Tânăr: actorii sunt un vector puternic de cultură militantă. De civilizaţie care iese în public, care încearcă să schimbe societatea“