ŞAH MAT …la Iaşi

Ştefan Tomici, dublu campion naţional la şah, multiplu medaliat al turneelor de şah… la 13 ani, membru al Clubului de Excelenţă al Fundaţiei Dan Voiculescu pentru dezvoltarea României, a participat la un nou concurs internaţional de şah unde a obţinut noi victorii.

Ştefan a intrat, de data aceasta, în competiţie cu jucători legitimaţi la cluburile afiliate Federaţiei Române de Şah, printre care 5 mari maeşti, 11 maeştri internaţionali şi 11 maeţtri fide ai şahului, în cadrul Festivalului internaţional de şah „ M. Sadoveanu” de la Iaşi, ediţia a XXV-a Jubiliară, desfăşurat în perioada 19-25 august 2010. Au intrat în competitie peste 150 de împătimiţi ai şahului din ţări precum Republica Moldova, Bulgaria, Italia, Polonia şi România.

În ciuda concurenţei acerbe, Ştefan Tomici a ocupat locul II la juniori şi locul 40 pe ansamblu, la secţiunea principală Open A, cu un total 4 victorii, 3 remize şi 2 înfrângeri(printre adversarii săi fiind 2 maeștri internaționali, 1 maestru FIDE și 1 maestru al sportului). S-au jucat nouă runde, iar o partidă de şah a durat circa cinci ore.

Festivalul de la Iaşi face parte, pentru al doilea an consecutiv din circuitul Balkan Grand Prix iar pentru Ştefan a reprezentat doar un pas spre trofeul de la Campionatul mondial individual de şah pentru juniori, la care tânărul va participa în luna octombrie a acestui an în Grecia.