Romania Libera – Stagiunea Cammerata, la Teatrul Naţional de Operetă

Pe 14 aprilie, de la ora 19:00, Teatrul Naţional de Operetă “Ion Dacian” va invită la un concert susţinut de tânărul muzician de excepţie Matei Bucur Mihăescu şi orchestra CAMMERATA, pe care el însuşi a fondat-o în anul 2008. Concertul se va desfăşura în cadrul parteneriatului iniţiat în luna aprilie între Teatrul Naţional de Operetă şi Fundaţia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României şi va avea loc în foaierul Teatrului Naţional de Operetă “Ion Dacian”, în cadrul Stagiunii CAMMERATA.  Invitatul special al evenimentului este muzicologul Vasile Donose care îl va prezenta pe tânărul muzician în deschiderea concertului.

Matei Bucur Mihăescu, în vârstă de 16 ani, a compus peste 80 de lucrări de muzică clasică, a înregistrat trei cd-uri în interpretare proprie, iar talentul său a impresionat muzicieni de renume internaţional. În această serie de concerte, Matei Bucur Mihăescu evoluează în triplă ipostază de pianist, compozitor şi dirijor.

În cadrul acestui proiect, Matei Bucur Mihăescu va mai susţine două concerte, pe 20 mai şi 9 iunie.

Intrarea la evenimente este gratuită, în baza unei confirmări prealabile la numerele de telefon 0758 30 30 32 şi 031 425 58 82. Confirmarea prezenţei se poate face până în ziua precedentă evenimentului.