Membrii Clubului de Excelenta al Fundatiei Dan Voiculescu au câștigat marile premii ale celei de-a VI-a ediții a Festivalului naţional de interpretare muzică uşoară pentru copii și tineret „Remember” 2010, desfășurat la Palatul Copiilor din Constanța, în perioada 8-12 decembrie 2010.

Festivalul „Remember” este unul din cele mai cunoscute si apreciate în domeniul muzical. Evenimentul urmărește, la fiecare ediție, descoperirea și promovarea tinerelor talente, copii și tineri pasionați de muzica ușoară care-și doresc să se afirme într-o carieră artistică.

Festivalul a avut două secțiuni:
– SECȚIUNEA INTERPRETARE VOCALĂ – desfășurata pe cinci categorii de vârstă;
– SECȚIUNEA VIDEOCLIPURI – in cadrul careia au fost analizate: calitatea imaginii, creativitatea și originalitatea realizării videoclipului, regia, muzica și textul.

Juriul a fost compus din specialiști ai muzicii ușoare românești, membri ai Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor, redactori radio-tv, personalități culturale, precum: Carmen Aldea Vlad, Mihai Trăistariu, Mădălina Dinescu, Liliana Cornilă, Mircea Cazan, Carmen Fulger, Eugen Albu, Dorina Ivanciu, Liliana Moldoveanu , Loredana Giuglea, Florian Stoica.

Au participat în concurs și au câștigat marile premii ale festivalului 11 copii și tineri, membri ai Clubului de Excelență al Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României:

Bianca Lixandru (8 ani)

La secțiunea interpretare: Trofeul categoriei 5-8 ani, cu piesele: ”Poate”, M: Marius Țeicu, T: Corina Despot și  ”Da, te iubesc”, M: Șerban Georgescu, T: Mădălina Manole

Bianca Niță (12 ani)
La secțiunea interpretare: Marele Trofeu ”Remember 2010” și trofeul categoriei 9-10 ani
Premiul special ”Mihai Trăistariu”
Premiul special ”Salsa Encanto”
Premiul special ”TV Neptun”
Premiul special ”Blue Car Wash”
Bianca a interpretat piesele:

”Iartă”, M: Ion Cristinoiu, T: Roxana Popescu

”Hero”, M&T:Mariah Carey & Walter Afanasieff,

”Stand up for love”, M: David Foster, T: Amy Foster Gillies

La secțiunea Videoclip: Premiul al II-lea cu piesa ”Visez ca pot zbura” , Muzica si text : Claudiu Bulete, regie: Marian Tănasă, cameră: Mihai Vasiliu, scenarist: Ionuț Manolachi

Maria Crăciun (10 ani)

La secțiunea interpretare: Premiul I la categoria de vârstă 9-10 ani. Ea a interpretat piesa ”Mama”, M: Nicolae Caragea, T: Grigore Vieru și ”Camino”, din repertoriul internațional.

La secțiunea Videoclip: Premiul Arhiepiscopiei Tomisului si Premiul special cu piesa ”Ave Maria”, editor : Marian Tănasă, imagine: Mihai Vasiliu, scenariu: Ionuț Manolachi, regie: Claudiu Bulete

Elena Păunescu (11 ani)

La secțiunea interpretare: Trofeul categoriei 11-12 ani și Premiul special ”Salsa Encanto” – Ea a interpretat ”Padam Padam” a cunoscutei interprete Edith Piaf și ”Trăiesc”, M: Marius Țeicu, T: Eugen Rotaru.

Irina Ionescu (12 ani)
La secțiunea interpretare: Premiul al III-lea și titlul de Miss la categoria 11-12 ani. Ea a interpretat piesa „ Zile de foc”, M&T: Claudiu Bulete și „About a girl” din repertoriul internațional (Nirvana)

La secțiunea Videoclip: Premiul al II-lea cu piesa ”Zile de foc”, Muzica si text: Claudiu Bulete, videoclip produs de Studio CB Media, regie: Marian Tănasă, operator imagine: Mihai Vasiliu, scenarist: Ionuț Manolachi, mașinist: Cristian Marciuc.

Alexandra Șipoș (15 ani)

La secțiunea interpretare: Trofeul categoriei 13-15 ani. Ea a interpretat: ”Doar ochii tăi”, M:Șerban Georgescu, T:Viorela Filip, ”When you believe” și ”Hero”, ambele din repertoriul internațional.

Georgiana Blăgescu (15 ani)

La secțiunea interpretare: Premiul I la categoria 13-15 ani. Ea a interpretat: ”De-ar fi să vii”, M:Alexandru Wilman, T: Roxana Popescu și piesa ”Shine” din repertoriul internațional.

Diana Antonică  (17 ani)

La secțiunea interpretare: Premiul I la categoria 16-25 ani. Ea a interpretat piesele: „Camino” și ” Cancao do mar”, din repertoriul internațional.

Diana Antonică – ”Camino”

Diana Antonică – ”Cancao de mar”

Alte premii: Iulia Karina Luncanu (10 ani), Codruța Bărariu (13 ani).