Program sesiuni de testare și evaluare – Anul educațional 2018-2019

În perioada 22-26 septembrie vor avea loc sesiunile de testare și evaluare a copiilor înscriși în programul de cursuri gratuite al Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, pentru anul educațional 2018-2019.

Rezultatele testărilor și evaluărilor, precum și programul cursurilor care vor avea loc în cadrul ”CLUBULUI DE EXCELENȚĂ”, în noul an educațional, vor fi afișate on-line, pe site-ul Fundației, pe 28 septembrie.

Cursurile vor începe pe 1 octombrie 2018.

 

Programul testărilor și evaluărilor cunoștințelor este următorul:

 

  • Sâmbătă, 22 septembrie 2018, începând cu ora 9:00

Disciplina: Limba engleză (10 – 18 ani)

Probă:

– test grilă de limba engleză, pe grupe de vârstă.

Durată: 30 min/grupă

*Fiecare copil va fi  anunțat telefonic la ce oră va trebui să se prezinte la test.

*Copiii care au susținut examenul de competență lingvistică Cambridge de la nivelul Flyers in sus  (în afară de Starters și Movers) și au obținut calificativul admis, NU vor mai susține testarea necesară înscrierii la curs. Diplomele obținute în urma examenului vor fi trimise pe adresa de email înscrieri@fundatiadanvoiculescu.ro, până pe data de 21 septembrie.

 

  • Sâmbătă, 22 septembrie 2018, începând cu ora 13:00

Disciplina: Educație muzicală teoretică și culturală (9 – 15 ani)

Probă:

– test grilă de cultură generală muzicală

Durată: 30 min/grupă

– probă practică: interpretarea unei piese acapella

– portofoliu cu diplome (dacă este cazul)

 

Testările vor avea loc pe categorii de vârstă, astfel:

13:00 – 13:30 – probă scrisă pentru categoria de vârstă 9-12 ani;

13:30 – 14:30 – probă practică pentru categoria de vârstă 9-12 ani;

14:30 – 15:00 – probă scrisă pentru categoria de vârstă 13-15 ani;

15:00 – 16:00 – probă practică pentru categoria de vârstă 13-15 ani;

 

  • Duminică, 23 septembrie 2018, 10:00 – 12:00

Disciplina: Dezvoltare prin artă (6 – 11 ani, 12 – 15 ani)

Probă:

– probă practică: crearea unui obiect;

Durată: 30 min/grupă

– interpretarea unui monolog, a unei povestiri, fabule;

Durată: 2 min/copil

* Fiecare copil va fi  anunțat telefonic la ce oră va trebui să se prezinte la evaluare.

 

  • Duminică, 23 septembrie 2018, 12:00 – 13:00

Disciplina: Teatru forum (14 – 18 ani)

Probă:

– interpretarea unui  monolog/ unei povestiri/fabule/etc

– jocuri de improvizație.

* Fiecare copil va fi  anunțat telefonic la ce oră va trebui să se prezinte la evaluare.

 

  • Duminică, 23 septembrie 2018, 13:00 – 15:00

Disciplina: Arte vizuale (10 – 18 ani)

Probe:

– examen de culoare (materiale necesare : foaie pentru pictură A3, creion, gumă de șters, pensule, culori: tempera, acuarele sau acrylice, paletă pentru culori – opțional tușuri colorate și peniță);

– prezentarea unui portofoliu cu lucrări (picturi, desene).

Durată: 2 h

 

  • Luni, 24 septembrie 2018, 18:00 –19:00

Disciplina Scriere creativă și comunicare online (12 – 18 ani)

Probe:

– interviu cu profesorul de specialitate;

– prezentarea unui portofoliu cu lucrări proprii (poezii, proză) – în cazul în care acestea există.

Durată: 1 h

 

  • Marți, 25 septembrie 2018, 18:00 – 20:00

Disciplina: Artă fotografică (14 – 18 ani)

Probe:

– probă scrisă;

Durată: 1 h

– probă practică (este necesar ca cei înscriși să vină la testare cu aparatul foto și accesoriile necesare acestuia);

– prezentarea unui portofoliu cu imagini digitale (pe suport CD, DVD, Memory Stick).

Durată: 1 h

 

  • Marți, 25 septembrie 2018, 18:00 – 20:00

Disciplina: Învățare rapidă  (7 – 14 ani)

Probe:

– interviu cu profesorul de specialitate;

* Fiecare copil va fi  anunțat telefonic la ce oră va trebui să se prezinte la evaluare.

 

  • Marți, 25 septembrie 2018, 19:00 – 20:00

Disciplina: Informatică  (8 – 10 ani)

Probe:

– test scris – subiecte de logică și matematică

Durată: 1 h

 

  • Miercuri, 26 septembrie 2018, 10:00 – 11:00 sau 14:30 – 15:30

Disciplinele: Dezvoltare personală pentru preadolescenți (12 – 14 ani), adolescenți (15 – 18 ani) și Consiliere vocațională (15 – 18 ani)

Probă:

– interviu cu profesorul de specialitate;

Durată: 1 h

*Intervalul orar va fi ales de către cei încriși, în funcție de programul școlar.

 

  • Miercuri, 26 septembrie 2018, 18:00 – 20:00

Disciplina: Matematică distractivă (7 –  8 ani, 9 – 10 ani) și Matematică – pregătire pentru viitori olimpici (8 – 10 ani)

Probă:

– test de matematică;

Durată: 1 h/grupă

Testările vor avea loc pe categorii de vârstă, astfel:

18:00 – 19:00, categoria de vârstă 7 – 8 ani;

19:00 – 20:00, categoria de vârstă 9 – 10 ani.

*Copiii care optează  pentru cursul de matematică – pregătire pentru viitori olimpici, vor primi o fișă suplimentară, cu un grad mai înalt de dificultate.

 

 

IMPORTANT!

Copiii și părinții înscriși la cursurile de Dezvoltare emoțională, respectiv Educație parentală, nu vor susține în  prealabil o testare/un interviu cu profesorul coordonator.

Evaluările și cursurile noului an educațional se vor desfășura la sediul Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României din strada Cronicarilor, nr. 2, sector 1, București. 

Copiii care au participat, în anii trecuți, la cursurile organizate de Fundația Dan Voiculescu, vor relua procedura de înscriere din acest an, urmând să participe împreună cu cei nou înscriși, la toate testările și evaluările necesare în cadrul acestui program.

Cei selectați pentru a participa la cursuri, vor avea obligația de a completa formularul de participare, pus la dispozițe de către organizator, în termen de o săptamână de la primirea acestuia.

O dată cu începerea cursurilor, copiii admiși vor fi testați periodic, cu scopul de a le urmări evoluția și monitoriza nivelul de cunostinţe dobandite în cadrul cursurilor.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *