PREMIILE GOPO 2014: Victor Rebengiuc, desemnat cel mai bun actor într-un rol principal

Victor Rebengiuc a câştigat premiul pentru cel mai bun actor într-un rol principal, pentru cel din filmul Câinele japonez, la cea de-a opta ediţie a galei Gopo, care a avut loc luni seară, la Opera Naţională Bucureşti. Totodată, Călin Peter Netzer a primit premiul Gopo pentru cel mai bun regizor, în timp ce pelicula lui şi-a adjudecat şi distincţiile pentru: cel mai bun scenariu, cea mai bună actriţă în rol principal, cea mai bună actriţă în rol secundar sau cel mai bun actor în rol secundar.

foto: Jurnalul National

Acesta este al doilea premiu Gopo din cariera lui Victor Rebengiuc.

La aceeaşi categorie au mai fost nominalizaţi Adrian Titieni, pentru rolul din “Domestic”, Gheorghe Ifrim, pentru interpretarea din “Domestic”, Igor Babiac, pentru rolul din filmul “La limita de jos a cerului”, şi Dan Chiorean, pentru interpretarea din pelicula “Rocker”.

Anul trecut, premiul Gopo pentru cel mai bun actor în rol principal i-a revenit lui Şerban Pavlu, pentru “Toată lumea din familia noastră”.

Cel mai bun film: “Poziţia copilului” (Călin Peter Netzer);

Cel mai bun regizor: Călin Peter Netzer (“Poziţia copilului”);

Cea mai bună actriţă în rol principal: Luminiţa Gheorghiu (Poziţia copilului”);

Cel mai bun actor în rol principal: Victor Rebengiuc (“Câinele japonez”);

Cea mai bună actriţă în rol secundar: Ilinca Goia (“Poziţia copilului”);

Cel mai bun actor în rol secundar: Vlad Ivanov (“Poziţia copilului”);

Cel mai bun scenariu: Răzvan Rădulescu şi Călin Peter Netzer (“Poziţia copilului”);

Cel mai bun film european: “Amour”, în regia lui Michael Haneke;

Premiul “Tânără speranţă”: Tudor Panduru pentru imaginea filmului “Brigada Neagră”;

Cel mai bun scurtmetraj ficţiune: “O umbră de nor”, regia Radu Jude;

Cel mai bun documentar: “Experimentul Bucureşti”, regia Tom Wilson, producător Tom Wilson;

Cel mai bun film de debut (lungmetraj): “La limita de jos a cerului”, în regia lui Igor Cobileanski;

Cel mai bun machiaj şi cea mai bună coafură: Cristina Temelie şi Nastasia Mateiu (“Domnişoara Christina”);

Cele mai bune costume: Maria Miu (“Domnişoara Christina”);

Cele mai bune decoruri: Cristian Niculescu (“Domestic”);

Cea mai bună muzică originală: Jon Wygens (“Domnişoara Christina”);

Cel mai bun sunet: Cristian Tarnovetchi, Dana Lucreţia Bunescu, Cristinel Şirli (“Poziţia copilului”);

Cel mai bun montaj: Dana Lucreţia Bunescu (“Poziţia copilului”);

Cea mai bună imagine: Oleg Mutu (“La limita de jos a cerului”);

Premiul pentru întreaga activitate: regizorul Nicolae Mărgineanu;

Premiul pentru întreaga carieră: actorul Radu Beligan;

Premiul special: Elena Ciocan, proiecţionistă la cinematograful Studio din Bucureşti;

Premiul Romanian Society of Cinematographers: Radu Aldea;

Premiul Pro Cinema: Marian Crişan;

Premiul publicului – pentru filmul românesc cu cel mai mare succes la public în 2013: “Poziţia copilului”, de Călin Peter Netzer (care a obţinut încasări totale de 1.249.457 de lei).

Gala premiilor Gopo 2014 a fost organizată de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc (APFR) şi Transilvania Film, cu sprijinul Babel Communications şi al Centrului Naţional al Cinematografiei (CNC).

sursa: mediafax.ro