Miruna Botezan

Miruna Andra Ioana Botezan are un talent rar, o pasiune aproape la fel de mare ca cel mai drag peisaj al ei: marea. Iubeşte peisajele, temele vegetale şi reuşeşte să transforme, mai de fiecare dată, în artă cele mai dragi amintiri sau imagini. Însă tema ei preferată rămân florile.
Şi nu întâmplător, prima sa lucrare, realizată pe când nu avea mai mult de 4 ani a fost un vas de flori, în care a putut folosi toate culorile pe care ea le iubeşte atât de mult.

Miruna pictează de la grădiniţă, iar în vara aceasta a absolvit, cu cele mai bune rezultate clasa a opta. Iar datorită talentului său, tânăra pictoriţă s-a numărat printre primii admişi la liceul de arte „Nicolae Tonitza” din Bucureşti.
Despre talentul tinerei pictoriţe, Daniela Mihai, profesoara departamentului de arte vizuale al Clubului de Excelență al Fundaţiei Dan Voiculescu, în cadrul căruia Miruna se pregăteşte de aproximativ trei ani, afirma: „Am cunoscut-o pe Miruna într-o perioada dificilă pentru orice tânăr artist aflat la început de drum. Am descoperit-o apoi ca pe o personalitate puternică, dar şi sensibilă, care creează forme extrase din lumea vegetală, dându-le un farmec deosebit prin maniera sa de lucru, foarte minuţioasă, şi stilul clar conturat, îmbogăţindu-le cu o cromatica variat pastelată.”

Miruna este o persoană optimistă, hotărâtă, ambițioasă, care privește lumea prin ochii unui artist în devenire. Ea încearcă să îmbine o pasiune dezvoltată încă din copilărie cu dorința de a ajunge un mare grafician. Visul ei este să atingă apogeul creativității redate cu ajutorul liniilor complicate și delicate ale graficii, tehnica ei favorită.
Lucrările ei au participat la numeroase expoziţii, însă într-un viitor nu tocmai îndepărtat, Miruna îşi doreşte să aibă propria sa expoziţie cu o temă special aleasă: „Jungla din sufletul meu”.

Tanara artista s-a numarat printre primii copii talentati descoperiti si sustinuti de Fundatia Dan Voiculescu, in cadrul programului intitulat „Clubul de Excelenta”. Astfel, de mai bine de 3 ani, Miruna participa la cursurile de pictura la care, cu ajutorul temelor propuse si abordate sub îndrumarea profesorului coordonator, tinerii artisti au posibilitatea sa-si îmbogățesca cultura artistică și sa-si dezvolte aptitudinile, în vederea conturării personalității artistice a fiecaruia.

Astfel, talentul tinerilor artisti asemeni Mirunei care fac parte din acest program, a fost completat si dezvoltat prin intermediul diferitelor activitati cultural-educationale organizate in cadrul Clubului de Excelenta, ce au inclus vizite la muzee, expozitii, lectii in aer liber, cursuri de istoria artei, tabere de creatii in tara si strainatate. Viitorii artisti au acces si beneficiaza si de materiale educationale, albume, enciclopedii in domeniul artelor frumoase.

[oqeygallery id=128]