Kidex – Primavara Talentelor

În perioada 27-30 martie 2008, Fundaţia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României a participat, în calitate de partener, la ediţia de primăvară a Târgului pentru copii şi părinţi KIDEX 2008.

La această ediţie a târgului, Fundaţia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României a organizat la standul fundaţiei, un concurs de pictură, intitulat „Primăvara talentelor”. La concurs au participat copiii cu vârsta cuprinsă între 5 şi 9 ani, care s-au înscris pentru sesiunile de creaţie la standul fundaţiei, şi care au fost jurizaţi de către un juriu profesionist, care la finalul târgului au anunţat pe cei care au fost recompensaţi pentru munca şi talentul lor cu numeroase premii.

KIDEX este unul dintre cele mai importante evenimente expoziţionale dedicate copiilor, părinţilor, dar si viitoarelor mămici. Organizat cu o frecvenţă bianuală, atât iarna cât şi primăvara, târgul oferă publicului vizitator posibilitatea de a achiziţiona produse pentru copii dar şi de a participa la o serie de evenimente cu un important rol educativ şi recreativ.

Pe scena amplasată în cadrul Pavilionului central, au evoluat o parte dintre membrii Clubului de Excelenţă Dan Voiculescu. Astfel, în prima zi doi reprezentanţi ai grupului vocal Steluţele Europei, Lixandru Bianca, de 6 ani, şi Vijelie Andy Ionuţ, de 5 ani, au interpretat în primă audiţie câte două melodii. Tot în primă audiţie a fost lansat şi Imnul Steluţelor Europei, împreună cu alte două piese compuse special pentru ei. Vineri, departamentul de teatru din cadrul Clubului de Excelenţă,a pregătit de actorul Ovidiu Cuncea, format din 23 de copii, a prezentat publicului spectator momente inedite, realizate de copii.

Fundaţia Dan Voiculescu Dezvoltarea României este partener principal pentru a doua oară la KIDEX. În toamna anului trecut, în calitate de partener al evenimentului, a organizat campania socială de strângere de jucării „O jucărie pentru un zâmbet”, pentru copiii proveniţi din medii defavorizate.