Dezbate România ediţia a II-a

CONCURS DE DEZBATERI PENTRU TINERI

Încă din cele mai vechi timpuri dezbaterea a fost o formă de contrapunere, într-o formă argumentată şi coerentă, a punctelor de vedere diferite. Retorica atent cultivată, argumentaţia bine organizată, construcţia logică şi, nu de puţine ori, umorul, au fost intrumentele cu ajutorul cărora dezbaterea s-a transformat dintr-o simplă expresie a divergenţei într-o artă a argumentaţiei, în care logica demonstraţiei este egal de important cu stilistica elaborată.

În mod firesc, nu întotdeauna, participanţii la dezbatere, fie ea publică ori întâmplată într-un spaţiu mai degrabă privat, nu erau egal înzestraţi. Iar comparaţia dintre preopinenţi a generat inerente comparaţii. De la comparaţie până la ideea de competiţie nu a mai rămas decât un pas, în mod intrinsec dezbaterea fiind o competiţie a argumentelor.

Prima ediţie a concursului “Dezbate România” organizat de Fundația Dan Voiculescu și Societatea Civilă pentru Reformă Morală a reprezentat un demers îndreptat tocmai în direcţia aceasta. Prin acest concurs, Fundația Dan Voiculescu şi-a propus să creeze un cadru în care vocile tinere să îşi poată exprima inteligenţa, creativitatea şi, de ce nu, viziunea. Succesul acestei prime ediţii, ne-a obligat, în mod firesc, la continuitate.

Avem astfel bucuria de a vă invita la cea de a doua ediţie a concursului “Dezbate România”. Marile teme ale dezbaterii publice, subiectele prezente în Agora, tot ceea ce preocupă cetatea poate deveni subiect de dezbatere în cadrul acestui proiect. Organizat sub forma unui concurs, “Dezbate Romania” încurajează gândirea critică, capacitatea de argumentare și prezentare în rândul studenţilor.

Plecând de la situații din viața de zi cu zi, de la probleme care vizează în special tinerii, dezbaterile propuse încearcă să promoveze o anume cultură a dialogului. Astfel, “Dezbate România” promovează dezbaterile dinamice, într-un cadru non-formal, unde argumentele clare sunt îmbinate cu un discurs convingător. Accentul pus pe modul de susținere al argumentelor, pe spontaneitate și pe creativitate, oferă participanților posibilitatea de a-și dezvolta propriul stil în arta dezbaterilor.

Discursul liber, însoțit de exemple elocvente, argumentația și stilul de prezentare sunt criteriile pe care juriul le va avea în vedere în evaluarea participanţilor la concurs. Şi de această dată, juriul va fi format din specialiști în comunicare și din personalități ale lumii academice și cunoscuți formatori de opinie. Totodată, jurului îi revine şi sarcina de a ghida dezbaterea astfel încât să ofere noi perspective asupra argumentării, urmărind testarea capacităţii de adaptare a concurenților și spontaneitatea acestora. Seria de dezbateri va fi moderată şi de această dată de Lucian Mândruţă.

Cea de-a doua ediție a concursului “Dezbate România” se va desfășura sub forma unei serii de patru dezbateri, urmată de două semifinale și dezbaterea finală, la care vor participa studenţi, din orice an de studiu, indiferent de forma de învăţământ (zi/învăţământ deschis la distanţă). În cadrul fiecărei dezbateri vor exista două echipe, una afirmatoare şi una negatoare care, în funcție de calitatea sa, va argumenta în sprijinul sau împotriva ipotezei propuse spre dezbatere.

Fiecare echipă participantă la concurs va primi din partea organizatorilor diplome şi premii constând în enciclopedii şi cărţi, iar echipa câştigătoare a dezbaterii finale va primi un premiu în valoare de 1.000 de euro.

Regulament Dezbate România editia a II-a

Calendarul celei de-a doua ediţii a concursului DEZBATE ROMÂNIA:
7-21 martie 2011 – înscrierea echipelor in concurs, pe site-ul www.fundatiadanvoiculescu.ro
22 martie 2011 – anunțarea celor 16 echipe semifinaliste, (la orele 17:00)
24-25 martie 2011 – a doua etapă a selecției, interviurile echipelor semifinaliste
25 martie 2011 – anunțarea celor 8 echipe finaliste care vor participa la Dezbate Romania, editia a II-a
31 martie 2011 – prima dezbatere
7 aprilie 2011 – a doua dezbatere
14 aprilie 2011 – a treia dezbatere
5 mai 2011 – a patra dezbatere
12 mai 2011 – semifinalele
19 mai 2011 – finala concursului si desemnarea echipei câştigătoare