Aici, la FDVDR, noi credem în munca noastră, credem în viitorul copiilor și tinerilor noștri extraordinari, credem în potențialul lor și în viitorul lor, credem în dezvoltarea României.

Mulți dintre ei au găsit la noi un spațiu în care și-au putut antrena inteligența, și-au putut desoperi vocația, și-au putut împlini visele.

Indiferent de unde vin acești copii, fie că sunt de la oraș, fie că sunt din satele României, sau chiar din Diaspora, indiferent de statutul lor social, la FDVDR toți au primit aceleași șanse și au beneficiat de aceleași resurse educaționale, îndreptate spre excelență și performanță.

Astăzi o mare parte dintre ei sunt studenți sau absolvenți ai unora dintre cele mai prestigioase universități din România sau din lume. Alții sunt deja medici, artiști, inventatori, cercetători, profesori sau ingineri de succes, care ne fac, cu adevărat, cinste, fie că au ales să își construiască o carieră în România, fie în afara țării.

În jurul nostru lumea se schimbă în fiecare zi, de aceea, în fiecare an, invităm alături de noi cei mai buni profesori și cei mai buni specialiști, care au rezultate excepționale în domeniile lor de activitate.

Ne dorim ca poveștile de succes ale copiilor și tinerilor care fac parte din Comunitatea FDVDR să devină un reper, să inspire generațiile viitoare. Iar povestea FDVDR să continue la fel de frumos, astfel încât să putem proiecta în viitor tot ceea ce am realizat împreună, ca într-o oglindă a succesului și performanței, ca un testament al implicării noastre, a tuturor, în dezvoltarea României!

Viitorul nostru începe cu aceste generații de copii extraordinari ai României, care sunt gata să deschidă noi drumuri și să reconstituie esența și sensul tuturor lucrurilor, pentru cel puțin încă 30 de ani de aici încolo.

Cine suntem?

Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României este o organizație non-guvernamentală, înființată în anul 1990, care prin activitatea sa, urmărește valorificarea capitalului uman prin descoperirea, antrenarea și promovarea inteligenței și a excelenței.

FDVDR este:

• Membru al European Council for the High Ability
  • Membru al World Council for Gifted and Talented Children
  • Punct de talent în rețeaua European Talent Support Network
  • Membru în rețeaua Asociațiilor și Cluburilor pentru UNESCO

Ce facem?

Susținem Excelența – organizația noastră a susținut și susține, prin burse, sponsorizari și promovare, o serie de tineri extraordinari din diverse domenii de activitate.

Antrenăm Inteligența – peste 20000 de copii au participat de-a lungul timpului la cursurile gratuite organizate de noi. Astăzi o mare parte dintre ei sunt studenții sau absolvenți ai unora dintre cele mai prestigioase universități din România sau din lume.

Promovăm inovația – oferim inventatorilor și cercetatorilor români sprijinul de care au nevoie pentru a-ți continua cercetarile

Fondator

“Un om fericit este acea persoană care a trait cât mai multe experiențe de viață. Pentru mine o parte dintre aceste experiențe sunt traite prin intermediul fundației care îmi poartă numele. Visez alături de cei peste 5000 de copii care s-au format aici,  inovez împreună cu cercetătorii și  oamenii de știință pe care îi sprijinim și descopăr lucruri noi din miile de cărți pe care le-am donat. Vă invit și pe dumneavoastră, alături de echipa fundației mele, să contribuiți la schimbarea viitorului Romaniei în bine” – Dan Voiculescu

Dan Voiculescu (vezi CV) este un om de afaceri și politician român care, în anul 1990, a înființat Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României cu scopul de a contribui la dezvoltarea capitalului uman al țării, prin sprijinirea copiilor și tinerilor talentați din diverse domenii de activitate.

Echipa

Anca Sandu