”Cursul de Educație Muzicală” cultivă sensibilitatea, imaginația și creativitatea muzicală

Cu toții ne dorim să ajutăm copiii să se dezvolte intelectual și încercăm să le punem la dispoziție tot felul de experiențe care să le cultive talentul și abilitățile individuale. Printre ele, cu adevărat speciale, sunt Cursurile de Educație Muzicală.

Dar, ce îi atrage pe copii la acest curs? Cât de mult contează pentru un copil talentat să își cultive talentul? Care sunt beneficiile participării copiilor la acest curs, în afară de partea practică? Am aflat răspunsurile la aceste întrebări și la multe altele, de la profesorul coordonator al Cursului de Educație Muzicală din cadrul ”Clubului de Excelență” al Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, Angela Florea, profesor de educație muzicală, canto și pian.

Printre beneficiile participării la acest curs se numără:
• Dezvoltarea capacităților interpretative vocale individual și în grup
• Dezvoltarea capacității de receptare a muzicii și formarea unei culturi muzicale
• Cunoașterea și utilizarea limbajului muzical
• Cultivarea sensibilității, a imaginației și a creativității muzicale

STANDARDE DE PERFORMANȚĂ
• Respectarea regulilor de cânt vocal și a indicațiilor de interpretare a muzicii vocale în ansamblu
• Susținerea vocală a unei linii melodice concomitent cu un acompaniament instrumental (negative, suport orchestral) sau cu cântarea altor voci
• Recunoașterea aparenței lucrărilor muzicale audiate la anumite tipuri și genuri de muzică
• Identificarea lucrărilor muzicale studiate după temele sau motivele muzicale caracteristice acestora
• Identificarea elementelor de limbaj muzical în cântecele învățate (formule ritmice, măsurile, scările sonore etc).
• Interpretarea cântecelor cu sensibilitate transmițând emoții și sentimente rezultând caracterul expresiv și estetic
• Dezvoltarea sensibilității, încrederea în sine și învingerea reținerilor în exprimare muzicală.
• Dezvoltarea creativității muzicale prin simțul propriei inspirații muzicale a noțiunilor de bază a elementelor de cultură muzicala și teoretică (notația muzicală, solfegiere).
• Dezvoltarea simțului competiției, prin participarea la concursuri în grup și individual.
• Dezvoltarea exprimării interpretative fizice, psihice și spirituale prin afirmare și captarea atenției în emisiuni televizate, spectacole, evenimente special.

EDUCAREA ȘI FAMILIARIZAREA DE A CÂNTA ÎN GRUP ORGANIZAT, DEZVOLTAREA ȘI PROMOVAREA TINERELOR TALENTE
Scopul acestui curs este acela de atingere a unei performanțe cultural artistice pentru dezvoltarea personală a copiilor și a tinerilor.

De asemenea, conturarea unor trasee individuale de dezvoltare și evoluție a tinerelor talente, prin adaptarea materialului muzical abordat la particularitățile intelectuale, afective și fiziologice ale fiecarui tânăr.

În același timp, inițierea vocală reprezintă pentru profesor un instrument de lucru ce permite deplasarea accentului de pe caracterul informativ pe cel formativ al demersului de lucru, interesul pentru dezvoltarea și promovarea tinerelor talente.

COMPETENȚE GENERALE NECESARE ÎN DEZVOLTAREA INTERPRETATIVĂ
• Corelarea elementelor de limbaj cu tehnica vocală
• Interpretarea vocală, valorificând propriul potențial afectiv și estetic
• Repertoriul adecvat vârstei

VALORI ȘI ATITUDINI DEZVOLTATE COPIILOR ÎN CADRUL ACESTUI CURS
• Conștientizarea muzicii la construirea fondului cultural comun al societății
• Gândirea autonomă dobândită prin receptarea și interpretarea creațiilor muzicale din genuri diferite
• Atitudinea reflexivă asupra valorii muzicii în viața tânărului și a societății
• Semnificarea lumii prin arta muzicală
• Disponibilitatea de a transfera în viața socială valori estetice, ca alternative la manifestarile de tip kitch

Atenția copiilor la acest curs este atrasă de socializare, adaptarea grupului în cânt la unison, în armonie melodică și individual, ca solist. Informarea cu noțiuni noi de tehnici vocale, teoretice, culturale în vederea dezvoltării personale, de exprimare artistică, estetică, dezvoltarea abilităților interpretative și de creație a propriilor melodii, armonizare melodică, dezvoltarea încrederii în sine, curajul prin dobândirea simțului competitiv, dezvoltarea spiritului de echipă, exprimarea propriilor opinii ale simțului artistic, dorința de afirmare a talentului personal nativ și îmbogățit, dobândit pe parcursul pregătirii la orele de curs.

La acestea se adaugă dorința de a participa cât mai mult la activități culturale, spectacole și evenimente deosebite, participarea la concursuri în grup și individual, realizarea unui nou videoclip, înregistrări, etc.