Copiii Clubului de Excelenţă sărbătoresc venirea primăverii

Vineri, 29 februarie 2008, începând cu ora 13.00, micuţii Clubului de Excelenţă Dan Voiculescu vor dărui, cu ocazia venirii primăverii, mărţişoare realizate de ei, doamnelor din parcul Cişmigiu.

Departamentul de Pictură al Clubului de Excelenţă reuneşte peste 20 de copii talentaţi, cu rezultate deosebite în acest domeniu. După ce în 2007 copiii au avut o serie de miniexpoziţii cu lucrări realizate în atelier, pe teme precum Compoziţie decorativă pe tema covorului, Motive stilizate, Icoană pe sticlă şi Contrastele cromatice, pentru acest an şi-au propus realizarea unor lucrări şi expoziţii tematice, cu ocazii precum 1 Martie, Paşte, ziua copilului şi altele.

Pentru a sărbători venirea primăverii, micuţii au lucrat pe parcursul lunii februarie mărţişoare, reprezentând diferite simboluri ale acestui anotimp, ce vor fi dăruite mamelor şi celorlalte persoane speciale din viaţa lor. Mărţişoarele sunt realizate manual de către micuţii talentaţi, materialul folosit fiind lutul, care după ce a fost modelat, a fost lăsat să se usuce şi apoi colorat de către aceştia. Modelele mărtişoarelor acoperă o gamă largă de simboluri ale primăverii, de la flori specifice anotimpului, până la inimioare şi fluturaşi.

Din dorinţa de a împărtăşi bucuria lor, sărbătoritelor lunii martie, copiii vor merge vineri, 29 februarie 2008, în parcul Cişmigiu pentru a le oferi şi altor doamne mărţişoare.

În continuarea acestei acţiuni, atelierele de lucru ale copiilor vor avea ca temă crearea unor felicitări pentru ziua femeii, 8 martie.

Pentru a vă ura o primăvară cât mai frumoasă si pentru a vă împărtăsi şi dvs din bucuria acestor micuţi vă transmitem acest mărţisor virtual realizat de ei.