Concurs de proiecte pentru ONG-uri

Fundaţia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României înţelegând rolul societăţii civile în dezvoltarea comunităţii, solicită ONG-urilor propuneri de proiecte pentru a le include în cadrul unui concurs.

Primele trei proiecte câştigătoare vor fi derulate cu finanţarea şi în  parteneriat cu Fundaţia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României. Domeniile în care invităm ONG-urile să depună proiecte sunt următoarele: mediu, social, educaţie, artă şi cultură.

Etapele concursului:
1. depunerea de proiecte până la data de 1 martie 2010 ora 12:00, prin e-mail la adresa [email protected] sau prin poştă la adresa str. Secerişului, nr.31, sector 4, Bucureşti.
2. evaluarea proiectelor 1-15 martie 2010

3. comunicarea rezultatelor – 15 martie 2010

Criterii de evaluare:
– impactul proiectului asupra revenirii la scara valorilor în societatea românească
– elementele de originalitate
– implicarea a cât mai multor categorii din comunitate în derularea proiectului
– gradul de aplicabilitate şi conectarea la nevoile cu care se confruntă societatea românească

Model cerere de finantare ( modelul are rol informativ)

Model cerere de finantare (format word)

Lista completă a asociaţiilor şi numele proiectelor înscrise în concurs

Lista proiectelor ajunse în faza finală de evaluare în concurs – anunțată pe data de 1 aprilie 2010

Lista câștigătorilor Concursului de proiecte pentru ONG-uri – publicată pe data de 22 aprilie 2010

Intrebari Frecvente:
Intrebare: Care este suma maxima pe care un Ong o poate solicita?
Raspuns: Nu exista suma minima sau maxima (valoarea proiectului) ca si criteriu de selectie.
Intrebare: Care sunt criteriile de eligibilitate ale solicitantilor/ONG urilor?
Raspuns: Cele 4 criterii de evaluare a proiectelor reprezinta criteriile de selectie.

Intrebare: Care sunt categoriile de cheltuieli eligibile ( pot fi incluse cheltuieli cu personalul si cheltuieli administrative)?

Raspuns: Nu exista precizari cu privire la cheltuieli eligibile in proiect si nici precizari cu privire la cofinantari.

Intrebare: In ce masura se va respecta dreptul la propietate intelectuala asupra proiectelor?

Raspuns: Fundatia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea Romaniei se angajeaza sa respecte dreptul la proprietate intelectuala asupra proiectelor trimise. Proiectele transmise nu vor fi facute  publice si nu vor fi implementate de catre  Fundatia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea Romaniei fara acordul organizatiilor care le-au transmis.

UPDATE 09.03.2010 Datorita numărului mare de proiecte înscrise, perioada de evaluare se prelungește până la data de 22 martie 2010.

UPDATE 22.03.2010: Datorita numarului  mare de proiecte foarte bune pe care le-am primit pentru “Concursul de proiecte pentru ONG” perioada de evaluare necesara departajarii acestora se prelungeste pana la data de 02.04.2010.

Va multumim pentru participarea numeroasa la acest concurs si apreciem calitatea proiectelor transmise.