Concert „Matei Bucur Mihăescu-pianist şi compozitor”

12 ani: prea devreme pentru geniu? Noi v-am prezentat unul, pe Matei Bucur Mihaescu!

Castigator a numeroase premii naţionale şi internaţionale, Matei Bucur Mihăescu este unul dintre acei copii despre care multi ar spune ca este un geniu. La numai 12 ani, Matei Bucur Mihăescu nu era doar un extraordinar pianist ci şi un compozitor de marcă, cu multiple compoziţii proprii.
Si pentru ca geniul să-şi poată îndeplini vocaţia, este nevoie de ajutor – iar publicul informat e prima condiţie.

Pentru el, Fundaţia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României în parteneriat cu Asociaţia Culturală Daria’S a organizat in sala de concerte „Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune un concert de exceptie intitulat „Matei Bucur Mihăescu-pianist şi compozitor”.

ÎN CONCERT:
În prima parte au fost interpretate în exclusivitate lucrări compuse de Matei Bucur Mihăescu. Repertoriul variat a oferit publicului piese pentru pian dar şi pentru alte formule instrumentale (vioară şi chitară, pian şi flaut, orgă, orchestră de cameră, pian, orchestră si cor).
Și-au dat concursul:
• MATEI BUCUR MIHĂESCU Compozitor şi interpret
• ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO Dirijor Cristian Brâncusi
• CORUL RADIO Dirijor Dan Mihai Goia
• Elevi ai Liceului de muzică ,„George Enescu”
• Invitaţi speciali: Vasile Donose muzicolog, doctor în filozofie, preşedintele Uniunii Interpreţilor, Coregrafilor şi Criticilor din România;
• Ulpiu Vlad compozitor, vicepreşedintele Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România.
În partea a doua, Matei Bucur Mihăescu a evoluat ca pianist interpretând alături de Orchestra Radio Concertul pentru pian şi orchestră nr.24 in c-moll KV 491 de W.A.Mozart.

Recitalul a fost organizat de Casa de producţie Rollywood Promotion, Asociaţia Culturală Daria’S, Cotyso International şi s-a desfăşurat sub patronajul şi în prezenţa domnului DAN VOICULESCU, fondatorul Fundaţiei Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României.