Clubul de Excelenţă – Deplasare la Maramureş

Sâmbătă, 29 septembrie 2007

Preşedintele fondator al FUNDAŢIEI DAN VOICULESCU PENTRU DEZVOLTAREA ROMÂNIEI şi psihologii Clubului de Excelenţă Dan Voiculescu au fost prezenţi în Valea Izei pentru a derula un program de testare a IQ -ului unui număr de 186 copii cu vârste cuprinse între 7 şi 11 ani din localităţile Borşa, Vişeul de Sus şi Săliştea de Sus.

Duminică, 14 octombrie 2007

Echipa Clubului de Excelenţă al Fundatiei Dan Voiculescu se află în mijlocul copiilor şi al părinţilor pentru a comunica rezultatele în urma testărilor psihologice şi pentru a înmâna diplome de excelenţă copiilor participanţi la testare din Borşa, Vişeul de Sus şi Săliştea de Sus .

Luni, 15 octombrie 2007, Baia Mare

Ora 10.00 – Sala de conferinţe a Hotelului Ambasador Echipa Clubului de Excelenţă Dan Voiculescu reprezentată de:

• Păduraru Sanda – Director General FUNDAŢIA DAN VOICULESCU PENTRU DEZVOLTAREA ROMÂNIEI
  • Cristea Nicoleta Trisi, Coordonator Program Clubul de Excelenţă „Dan Voiculescu”
  • Niculae Ancuţa – Manager Proiect
  • Diaconu Alexandra – documentarist şi Milea Anca – Asistent relaţii internaţionale şi lobby este prezentă la Baia Mare pentru a anunţa deschiderea

PRIMULUI PUNCT DE LUCRU al CLUBULUI DE EXCELENŢĂ „DAN VOICULESCU” în judeţul Maramureş.
În urma testărilor psihologice întreprinse în zona Valea Izei, s-au identificat la Borşa – 8 copii, La Vişeul de Sus – 10 copii şi la Siliştea de Sus – 7 copii cu un IQ ridicat motiv pentru care Consiliul Director al FUNDAŢIEI DAN VOICULESCU PENTRU DEZVOLTAREA ROMÂNIEI a luat decizia de a se înfiinţa un punct de lucru al Clubului de Excelenţă la Baia Mare, sub conducerea doamnei psiholog Simona Anitas. De asemenea, copiii cu un IQ superior vor primi burse de studiu care vor consta în bani, cărţi şi alte materiale educaţionale necesare dezvoltării talentului personal, pe baza evaluării fiecarui dosar în parte.
În continuare, copiii Clubului de Excelenţă „Dan Voiculescu” , Baia Mare, vor fi selectaţi pe domenii de interes în care işi manifestă talentul şi vor fi coordonaţi de profesori specializaţi în diferite domenii de activitate în cadrul unor programe de pregătire personalizate pentru dezvoltarea talentelor.