Citire rapidă & Clubul de lectură

Anul educațional 2017 – 2018 vine în întâmpinarea copiilor pasionați de lectură cu două cursuri noi: Clubul de lectura, adresat copiilor cu vârste cuprinse între 7 și 10 ani și Cursul de citire rapida, adresat copiilor cu vârste cuprinse între 11 și 14 ani.

În cadrul acestor cursuri, vor avea loc întâlniri între copii și cărți. Prin joc, mișcare și multe exerciții, copiii iși vor antrena ochii și mintea, vor citi mai repede și mai mult, își vor dezvolta nivelul atenției, concentrării și creativității.

Fotyografii: Dan Marinescu/FDV

Copiii vor lucra:

– exerciții și tehnici de citire rapidă, memorie și concentrare;

– hărți mentale, pentru a lua mai ușor notițe și a sintetiza;

– stereograme;

– concursuri de cultură generală.

Obiectivele cursurilor:

– însușirea obiceiului de a citi zilnic ( cel mai important obiectiv);

– să le transmită copiilor dragostea pentru lectură;

– să le îmbunătățească vocabularul prin jocuri diverse;

– să le crească nivelul atenției și a vitezei de răspuns;

– să le transmită abilitatea de a citi eficient (volumul de informații se marește de la an la an);

– să le arate că se poate citi cu viteze din ce în ce mai mari, înțelegând și reținând mai mult din ceea ce citesc;

– să le sporească încrederea în ei și în șansele lor de reușită;

– să le crească performanțele școlare;

– să le îmbunătățească memoria și creativitatea.

Profesor coordonator: Miky Doican, instructor de Citire Rapidă și Citire Rapidă Supramentală, fondatoarea Clubului de lectură pentru copii ”Magia Cărții”.

Înscrierea se poate realiza până la data de 22 octombrie 2017, prin completarea formularului de mai jos.