Conform regulamentului, toate bursele acordate de FDVDR au ca scop susţinerea excelenţei și a performanțelor copiilor și tinerilor. Astfel, fondurile provenite din aceste burse sunt destinate pregătirii de specialitate, participării la concursurile de profil relevante, achizitionării de materiale sau obiecte specifice, dezvoltării aptitudinilor și continuării activităţilor de cercetare.

Vă prezentăm bursierii din acest an ai Fundaţiei Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României:

• BURSE JUNIOR
  1. BIANCA ALEXANDRU (14 ani, Alexandria) – olimpică națională în domenii diverse: fizică, actorie, limba și literatura română, limba engleză;
  2. MIHAI IULIAN ANDREESCU (16 ani, București) – olimpic  internațional la informatică,  medaliat cu Argint la “International Tournament in Informatics”, membru al lotului național de informatică în 2010;
  3. CĂLIN CORNELIU CALFA (10 ani, Iași) – tânăr pianist, premiat în cadrul concursurilor naționale și internaționale de pian;
  4. MARA CORLADE (12 ani, Piatra Neamț) – tânără talentată în domeniul muzical și teatral, câștigătoare a numeroase trofee și premii importante în aceste domenii;
  5. DENNIS DOBRESCU (11 ani, Pucioasa–Dâmbovița) – câștigătorul unor premii naționale și internaționale în domeniul aeromodelismului;
  6. EUSEBIU GAFIȚA (12 ani, Fălticeni-Suceava) – premiat la festivalurile de folclor și muzică populară, un copil cu potențial artistic, o voce de excepție și o dragoste infinită pentru tradițiile și valorile românești;
  7. VLAD ALEXANDRU GAVRILĂ (17 ani, București) – olimpic,  medaliat cu aur la Turneul internațional de informatică din Bulgaria, medaliat cu argint la Olimpiada Internațională de Informatică din Thailanda;
  8. ȘTEFAN TOMICI (14 ani, București) – o minte sclipitoare, triplu campion naţional la şah, multiplu medaliat al turneelor de şah.
  • BURSE DE EXCELENȚĂ
  1. IONUȚ BUDIȘTEANU (18 ani, Râmnicu-Vâlcea) – un geniu al informaticii, care a adus România pe podiumul competițiilor în domeniul IT-ului, alături de SUA sau Marea Britanie; premiat la Olimpiada Internaţională a Invenţiilor Informaticii din Statele Unite, membru al celei mai mari asociaţii informatice la nivel internaţional: Association for Computing Machinery.
  2. MATEI BUCUR MIHĂESCU (17 ani, Bucuresti) – recunoscut ca un fenomen, un talent muzical complex, tânărul pianist, compozitor și dirijor a compus peste 100 de lucrări, a înregistrat trei CD-uri în interpretare proprie iar talentul său a impresionat muzicieni de renume internațional;
  3. EMMA ELENA MIHAI (18 ani, Târgoviște) – o tânără artistă cu vocație, dedicată picturii sale;
  4. RADU MIHAIL MIRICA (23 ani, Craiova) – cercetător științific în domeniul dermatologiei.
  • BURSA MASTERALĂ
  1. LAVINIA OCHEA (29 ani, Alexandria), masterandă în Studii Liberale în domeniul afacerilor internaționale la Universitatea Georgetown din Washington DC.
  • BURSĂ DOCTORALĂ
  1. GEORGE IANCU (31 ani, București) – doctorand al Universității de medicină și farmacie ”Carol Davila”, urmează un stagiu de supraspecializare în Londra, autor a numeroase lucrări în domeniu, publicate în reviste de prestigiu.

Datorită numărului mare al celor care s-au înscris în acest an în programul de burse, Consiliul Director al Fundaţiei Dan Voiculescu a hotărât acordarea unei categorii speciale de burse: Bursele de studiu – destinate tinerilor cu talent si vocatie, care se află pe drumul spre performanță.

Astfel, următorii tineri vor primi câte o BURSĂ DE STUDIU:

1. TEODOR ANDREI ANDRONACHE (14 ani, Râmnicu Vâlcea) – domeniul: matematică;
  2. LAURA ARABO (12 ani, București) – domeniul: muzică, canto;
  3. CADMIEL ALEXANDRU BOȚAC (15 ani, Sighetu Marmației) – domeniul: muzică, pian;
  4. AGATHA CRISTIANA GEORGESCU (14 ani, București) – domeniul: arte vizuale și creație literară;
  5. COSTIN FLORIAN HOMIUC (15 ani, Ploiești–Prahova) – domeniul: sport, atletism;
  6. MARIAN-ALIN MILITARU (15 ani, Drăgășani-Vâlcea) – domeniul: matematică;
  7. MIHAI CRISTIAN MILITARU (14 ani, Drăgășani- Jud. Vâlcea) – domeniul: matematică;
  8. ANDREEA NEDELCU (14 ani, Craiova – Jud. Dolj) – domeniul: matematică;
  9. COSMIN CONSTANTIN POPESCU (15 ani, Suceava) – domeniul: matematică;
  10. FRANCESCA VELICU (14 ani, București) – tânără balerină, colaborator al Operei Nationale din Bucuresti, olimpică națională, premiată la concursl de dans ESDU Dancestar România Open, reprezentantă a României la ESDU DANCESTAR World Dance Masters, Croaţia.

Toți acești tineri sunt bursieri ai Fundației, iar în această calitate vor face parte din Clubul de Excelență al Fundației Dan Voiculescu și vor beneficia, în plus de un program permanent de consiliere, suport și dezvoltare a talentului și performanțelor.