Scoala de vara internationala Bucharest Summer University

Implicarea noastră în viața tinerilor este constantă!

De aceea, începând din 2008, am hotărât să susținem, în cadrul unui parteneriat, programul educațional internațional al școlii de vară Bucharest Summer University – organizată de Senatul Studențesc al Academiei de Studii Economice București.

Scopul programului este acela de a creea un mediu de interacțiune între studenții din toate colțurile lumii, uniți de pasiunea pentru domeniul economic, și specialiștii din mediul academic și al afacerilor.

Știai că ai fi putut participa și TU la BSU, beneficiind de una din bursele oferite de noi și ASE? 10 studenți români cu rezultate deosebite obținute până în prezent, au primit aceste burse care au acoperit integral costurile de participare la școala de vară.

Ediția a V-a a Școlii internaționale de vară Bucharest Summer University

10-24 august 2009 cu tema « Economic și politic în lumea globală »

55 tineri, din 21 țări precum Armenia, Bosnia Herzegovina, Brazilia, China, Georgia, Germania, Marea Britanie, Portugalia, Republica Moldova, România, Rusia, Serbia, Slovacia, Turcia, Ungaria și-au propus să identifice, alături de personalități marcante în domeniul economiei (link catre comunicat) valorile culturale care conduc la modificări în gândirea economică. Participanții au dezbătut probleme legate de eficiența economică vs responsabilitatea socială.

Au susținut cursuri, seminarii şi dezbateri la această ediție: Jeffrey Franks – şeful misiunii FMI pentru România, prof. dr. Gordon Crawford – profesor la University of Leeds din Marea Britanie, prof. dr. Zeljko Sevici – profesor de contabilitate, finanţe şi politici publice la Glasgow Caledonian University din Scoţia, Anca Paliu – economist în cadrul Fondului Monetar Internaţional, prof. univ. dr. Adrian Severin, Florin Pogonaru – preşedintele Asociaţiei Oamenilor de Afaceri din România.

Iar după orele de economie, cursanţii români şi străini au avut parte de un program de relaxare format din activităţi distractive, excursii în weekend-uri şi seri tematice.

Ediția a IV-a a Școlii internaționale de vară Bucharest Summer University

10-25 august 2008 cu tema «Cele 4 Libertăţi Fundamentale ale Uniunii Europene»

55 participanti, din 14 țări ca Croaţia, Macedonia, Turcia, Bulgaria, Ucraina, Serbia, Franţa, Marea Britanie, Armenia, România şi Slovacia au participat la cea de-a patra ediție a programului.

Personalități invitate: Lazăr Comănescu-Ministrul Afacerilor Externe în Guvernul României, Gerdwin Lammers-preşedintele Asociaţiei Transportatorilor din România, Lucian Croitoru-consilier principal al guvernatorului Băncii Naţionale a României, Liviu Voinea-directorul executiv al Grupului de Economie Aplicată, Andreea Vass-consilier în cadrul Parlamentului European şi mulţi alţii.

De un remarcabil succes în rândul studenților români și străini s-a bucurat cursul Competiție și competitivitate a economiei românești în condițiile pieței unice interne a Uniunii Europenesusținut de prof. dr. Dan Voiculescu.